Toate motivele de contestație
Critica R2 · rezultatul procedurii
Contestații CNSC: respingerea ofertei contestatorului
Textul Consiliului pentru codul R2: „respingerea ofertei contestatorului ca neconformă sau inacceptabilă”. Mai jos — cum a decis CNSC în 12.682 de spețe pe acest motiv, sub Legea 98/2016.
35,3%
rată de admitere
IÎ 95%: 34,5%–36,2%
-3,4 p.p.
față de media națională
media: 38,7%
12.682
spețe judecate
4.479 admise · 8.203 respinse
41,4%
din toate contestațiile
30.607 spețe cu critică codificată
Intervalul de încredere stă integral sub media națională: pe acest motiv, contestațiile se admit măsurabil mai rar.
Tendința pe ani
29,6%
2016558
29,7%
20171695
28,8%
20181589
34%
20191101
37,5%
20201094
35,7%
20211166
41,6%
20221049
38,3%
20231032
38,9%
20241325
38,7%
20251168
39,2%
2026905
Înălțimea = numărul de spețe; verde = admise. Procentul de sus e rata de admitere a anului. Anul curent poate fi incomplet.
Pe sursa de finanțare
Proprii7.387 spețe · 35,3%
Europene2.489 spețe · 33,7%
Neidentificate2.212 spețe · 36,9%
PNRR589 spețe · 36,5%
Pe tipul procedurii
Procedura simplificata6.072 spețe · 36,3%
Licitatie deschisa3.334 spețe · 36,5%
Licitatie deschisa online fara faza finala de licitatie electronica1.242 spețe · 36,6%
Procedura proprie539 spețe · 29,5%
Cerere de oferta online fara faza finala de licitatie electronica370 spețe · 32,4%
Licitatie deschisa offline fara faza finala de licitatie electronica234 spețe · 38,5%
Pe obiectul achiziției (diviziune CPV)
Lucrări de construcții3.888 spețe · 36,8%
Servicii pentru întreprinderi și consultanță833 spețe · 30,9%
Servicii de arhitectură, inginerie și proiectare701 spețe · 30,8%
Echipamente și dispozitive medicale674 spețe · 36,1%
Servicii de mediu, salubritate și deșeuri353 spețe · 31,2%
Echipamente de birou, calculatoare și birotică267 spețe · 33%
Mobilier și dotări208 spețe · 38,5%
Vehicule și echipamente de transport206 spețe · 30,1%
Linia neagră marchează rata acestei critici pe toate spețele; bara verde, rata pe rând.
Autoritățile cel mai des contestate pe acest motiv
COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA146 spețe · 36,3%
COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.90 spețe · 40%
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA38 spețe · 28,9%
COMPANIA NAȚIONALĂ DE INVESTIȚII SA34 spețe · 55,9%
DISTRIBUȚIE ENERGIE ELECTRICĂ ROMANIA S.A.32 spețe · 34,4%
SOCIETATEA COMPLEXUL ENERGETIC OLTENIA SA30 spețe · 30%
Cele mai recente contestații admise
Decizia 3177/2026R2,R4
SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA ZALAU · contestator BIOSTEC CLINILAB SRL
Procedura simplificata · Europene · 28.09.2026
Decizia 3325/2026R2
SPITALUL CLINIC DE PSIHIATRIE \"DR. GH. PREDA\" SIBIU · contestator NEOMED SRL
Procedura simplificata · CPV 33192100-3 Paturi medicale (Rev.2 · Neidentificate · 11.09.2026
Decizia 3227/2026R2.2.1
COMUNA TOBOLIU JUD. BIHOR · contestator DUMEXIM SRL
Procedura simplificata · CPV 45233120-6 · Europene · 02.09.2026
Decizia 3200/2026R3,R2
DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE BRASOV · contestator K&K STUDIO DE PROIECTARE SRL
Procedura simplificata · Neidentificate · 26.08.2026
Decizia 3089/2026R2
SOCIETATEA TRANSPORT PUBLIC NEAMT S.A. · contestator GROUP VELSTAND SRL
Procedura simplificata · CPV :90910000-9 - Servicii de curatenie (Rev.2) · Proprii · 20.08.2026
Decizia 2760/2026R2
DIRECTIA DE DEZVOLTARE SERVICII PUBLICE FOCSANI · contestator FAMILY SECURITY COMPANY SRL
Procedura simplificata · CPV 45251100-2 - Lucrari de constructii de centrale electrice (Rev.2 · Europene · 20.08.2026
Decizia 2980/2026R2
COMUNA MICESTI · contestator DELARTE FOOD SRL
Procedura proprie · CPV 55524000-9 · Neidentificate · 19.08.2026
Decizia 3302/2026R2
MUNICIPIUL CRAIOVA · contestator URBAN PROFILE GRELE SRL
Licitatie deschisa · CPV 45234100-7 Lucrari de constructii de cai ferate (Rev.2) · Proprii · 17.08.2026
Cele mai recente contestații respinse
Decizia 3229/2026R2.2.1
INSTITUTUL NATIONAL DE ENDOCRINOLOGIE C.I. PARHON · contestator TZMO ROMANIA SRL , DELUXE MEDICRAFTS SRL
Licitatie deschisa · CPV 33140000-3 Consumabile medicale · Proprii · 02.10.2026
Decizia 3300/2026R2
MUNICIPIUL ONESTI · contestator IPC TEOCRIS CONSTRUCT SRL
Procedura simplificata · Proprii · 01.10.2026
Decizia 3278/2026R3,R2,R4
DIRECTIA DE ADMINISTRARE A UNITATILOR DE INVATAMANT DIN MUNICIPIUL BRASOV · contestator PROD ZOB CONSTRUCTII SRL
Licitatie deschisa online fara faza finala de licitatie electronica · CPV 45453000-7 - Lucrari de reparatii generale si de renovare (Rev.2 · Proprii · 30.09.2026
Decizia 3254/2026R2
JUDETUL CLUJ (CONSILIUL JUDETEAN) · contestator CIRCE IMPEX SRL
Procedura simplificata · Proprii · 28.09.2026
Decizia 3209/2026R2
COMUNA LUGASU DE JOS · contestator DISTRIGAZ VEST SA
Procedura proprie · Neidentificate · 25.09.2026
Decizia 3187/2026R2
MUNICIPIUL ONESTI · contestator COSTRUCTII ERBASUL SA
Procedura simplificata · CPV 45112711-2 · Proprii · 25.09.2026
Decizia 3144/2026R2
SPITALUL DE BOLI CRONICE SF LUCA · contestator 04.09.2026PROCONSTRUCT MARIN SRL
Achizitie directa · CPV 45231113-0 - Lucrari de inlocuire a conductelor (Rev.2) · Neidentificate · 24.09.2026
Decizia 3222/2026R2.2
PRIMARIA MUNICIPIULUI LUGOJ · contestator ASOCIEREA CLAY SHOOTING SRL & SEBI MARC SRL
Licitatie deschisa online fara faza finala de licitatie electronica · CPV 45321000-3 · Europene · 21.09.2026
Motive mai precise
Motive înrudite
R1ședința de deschidere a ofertelor327 · 37,6%R3ofertele inacceptabile ale concurenților5.013 · 43,7%R4ofertele neconforme ale concurenților3.805 · 43,5%R5comunicarea incompletă a rezultatului81 · 40,7%R6respingere fără solicitarea de clarificări241 · 36,9%R7anularea procedurii fără temei legal959 · 42,8%R8alte critici privind rezultatul procedurii1.945 · 35,7%RAalte critici privind rezultatul (RA)1.182 · 32,6%
Sursa: spețe soluționate sub Legea 98/2016 și Legea 101/2016, din Buletinul Oficial al CNSC. Rata de admitere = contestații admise (inclusiv parțial) / toate contestațiile soluționate; o speță care invocă mai multe critici se numără la fiecare. Codul unui motiv include și motivele mai precise de sub el. Informație cu scop educativ, nu consultanță juridică.